Zakup smartfona w okazyjnej cenie

Udostępnij

Jak tanio kupić telefon komórkowy? Liczymy, co się najbardziej opłaca

Nowy smartfon może nawet kosztować cztery tysiące złotych. A jak go najtaniej kupić?

Część klientów swoje pierwsze kroki kieruje do swojego komórkowego operatora. Jest to opcja najprostsza.

Najlepiej jednak być klientem nowym, a niżeli przedłużać umowę. Uważają tak przepytani klicie. Operatorzy najczęściej promocjami obejmują właśnie nowych klientów lub osoby, które zagrażają im odejściem. Klient, który decyduje się na przedłużenie umowy, nie powinien się na wszystko zgadzać. Pod koniec umowy warto przejrzeć oferty konkurencyjnych firm.

Telefon możemy otrzymać za darmo bądź za złotówkę, jednak w kolejnych fakturach będziemy mieć doliczoną ratę za nasz sprzęt.

W związku z tym każda oferta musi być w odpowiedni sposób przeliczona. Im telefon jest tańszy, tym większy zapłacimy abonament miesięczny. U operatorów telefony są najczęściej kupowane na raty.

Czy warto iść do sklepu?

Na przykład smartfon Huawei P9 lite jest telefonem, który kosztuje pomiędzy dwa tysiące sto złotych,a  dwa tysiące siedemset złotych. Należy do tego także doliczyć abonament. Gdy niewiele rozmawiamy czy też gdy upolujemy naprawdę dobrą ofertę, to ma to naprawdę sens.

Łączny koszt na przykład telefonu Huawei P10 u jednego operatora to mniej więcej trzy tysiące siedemset złotych. Jest to cena za abonament oraz za aparat. Gdy w internetowym sklepie poszukamy tego modelu to znajdziemy już za jakieś dwa tysiące dwieście złotych. Łatwo sobie przeliczyć, że cena łączna będzie dużo niższa, a niżeli w komórkowej sieci. Ofertę bez limitu można jednak znaleźć już w granicy trzydziestu złotych góra czterdziestu. Wówczas różnica jest już naprawdę duża.

Nowy czy też używany?

Takie strony jak Allegro czy też OLX są pełne ogłoszeń osób, które swój używany telefon chcą sprzedać. Używane smartfony w porównaniu z aparatami nowymi są tańsze nawet o tysiąc złotych.

A minusy? Trudno powiedzieć. Zależy w jakim stanie sprzęt jest. Zazwyczaj sprzedawcy informują, że telefon był w sposób normalny używany. Z samych zdjęć trudno jest ocenić stan.

Warto jest czytać uważnie ogłoszenia. Czasem sprzęty są sprzedawane jako uszkodzone. Sprzedawcy jednak często o tym piszą. Problem w tym, że ludzie całych ogłoszeń nie czytają. Część z nich udostępnia swoje aparaty nawet z gwarancyjnymi dokumentami, a część nie.

Telefony używanie kupić można od komórkowych operatorów w ich sklepach jak i także na internetowych stronach. Są to najczęściej aparaty oddawane przez klientów poprzednich. Na przykład te kupione w internetowym sklepie oraz oddane w ciągu czternastu dni zgodnie z prawem do zwrotu.

Sprzedawcy twierdzą, że urządzenia są doprowadzone do stanu "prawie jak nowy". Dodatkowo także są one objęte odpowiedzialnością sprzedawcy oczywiście za towar, który jest niezgodny z umową czy też odpowiedzialnością z tytułu rękojmi. Najczęściej stan "jak nowy" oznacza możliwość drobnych rys. Wszystko to musimy dokładnie wiedzieć, aby się nie rozczarować przy zakupie.