Jak tanio kupować w UK?

Udostępnij

Przed zakupami i podjęciem decyzji dotyczącej zakupów warto jest się rozejrzeć, aniżeli kupować w pierwszym lepszym sklepie. Podobne przedmioty w różnych sklepach mogą mieć nieznaczne różnice i być bardziej korzystne pod względem cenowym.

Doskonały narzędziem do porównywania cen jest internet - tym bardziej, że w sieci bardzo wiele rzeczy można kupić po prostu taniej.

Warto jest po prostu porównywać wszystko co tylko da się porównać. Aby to dobrze wytłumaczyć można przytoczyć przykład z pomarańczami i jabłkami. Nie ma większego sensu porównywać tych dwóch owoców ze sobą pod względem ceny - powinno porównywać ze sobą wyłącznie te same przedmioty, czyli jabłka z jabłkami i pomarańcze z pomarańczami.

Inną metodą porównywania jest sprawdzanie wielkości lub wagi danego przedmiotu - na przykład widząc dwa opakowania płatków w supermarkecie dobrze jest sprawdzić co się bardziej opłaca - czy większa czy mniejsza paczka. Obecnie nie trzeba nawet samodzielnie obliczać, która paczka jest tańsza, ponieważ supermarkety są zobowiązane do umieszczania na produktach lub półkach sklepowych cen za 100gram produktu -wystarczy więc dobrze się im przyjrzeć.

W porównywaniu produktów można przyjąć również inną taktykę. Zamiast skupiać się na cenie produktu, należy się zastanowić dlaczego kupuje się ten produkt oraz jak często bądź długo zamierzamy z niego korzystać. Wielokrotnie pozwala to uniknąć zakupu produktów, których nie zdążymy zużyć przed terminem zdatności.

Ocena ofert specjalnych i promocji

Jedną z popularnych metod nakłaniania klientów do większych zakupów i częstego odwiedzania sklepów jest wprowadzanie kart lojalnościowych oraz punktów za zakupy. Korzystając z nich trzeba nadal się zastanowić czy naprawdę potrzebujemy wszystkich kupowanych na promocjach produktów. Nie ma sensu zapisywać się do klubu, jeśli w katalogu prezentowym nie ma czegoś co trafia w nasz gust lub jeśli rzadko robimy w danym miejscu zakupy.

Pomyśl o wartości krótko- i długoterminowej

Wartość zakupów jest uzależniona m.in. od tego, jak długo spodziewamy się czerpać korzyści z jego użytkowania. Dla przykładu - kupując meble na lata zazwyczaj decydujemy się na lepszej jakości sprzęt, bo w perspektywie czasu ma on większą wartość. Odwrotnie jest z odzieżą, szczególnie dla dzieci, które szybko z niej wyrastają.

Kupowanie odzieży dla dzieci i nastolatków często jest związane z presją i modą. Dobrym rozwiązaniem na konflikty w tym obszarze jest dawanie dzieciom kieszonkowego za które mogą sobie kupować firmowe akcesoria i odzież.

Zakup czy wynajem?

Niektóre przedmioty codziennego użytku można po prostu wypożyczyć. Jest to świetne rozwiązanie np. dotyczące filmów na video czy DVD.

Zakupy

Podczas zakupów dobrze jest logicznie podchodzić do kwestii kupowania rzeczy potrzebnych i niepotrzebnych. Nie warto jest używać argumentu "zobacz , ile oszczędziłam!" by przekonać samą siebie i innych do zakupów pod wpływem impulsu na sklepowej wyprzedaży. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Podczas płacenia kartą kredytową warto jest pamiętać, że trzeba mieć środki na spłacanie zadłużenia w terminie, ponieważ mogą być tego przykre konsekwencje.