Zmniejszenie wydatków w budżecie domowym

Udostępnij

Jak mądrze zaplanować budżet domowy?

Wiele osób narzeka, że gdy tylko otrzymają wypłatę, pieniądze rozchodzą się bardzo szybko. Płacą oni wszystkie rachunki, kupują najpotrzebniejsze rzeczy i już za chwilę nie mają niemal niczego w portfelu, albo na koncie bankowym. Niestety, jest to sytuacja dosyć powszechna, choć wszystko uzależnione jest oczywiście od tego kto ile zarabia i za co płaci. Ewentualne możliwości zmniejszenia własnych wydatków są zatem w każdej sytuacji nieco inne, jednak warto pamiętać, że takowa szansa istnieje zawsze – i my właśnie pokażemy jak to zrobić!

Wcześniej zaplanuj wszystkie wydatki

Najczęściej jest tak, że jakieś szczególne okazje po prostu nas zaskakują – i nie mamy odpowiednich funduszy, żeby je opłacić. Tymczasem pewne szczególne okoliczności można dużo wcześniej przewidzieć i zawczasu zacząć oszczędzać może i mniejsze sumy, ale za to systematycznie. Dzięki temu po kilku miesiącach będziemy mieli wystarczającą ich ilość, żeby na przykład zakupić wszystkim ładne prezenty świąteczne i nie będziemy musieli się zapożyczać – a później oddawać tych pieniędzy z nawiązką. Planowanie jest najważniejszą częścią oszczędzania, dlatego właśnie od zmiany nawyków powinniśmy zmienić swój stosunek do pieniędzy.

Kupuj tylko to co potrzebne

Najwięcej wydajemy nie na jakieś szczególne sprzęty czy markowe ubrania. Co ciekawe, przeciętna osoba najwięcej funduszy wydaje na jedzenie! W związku z tym właśnie od tego powinniśmy rozpocząć zmianę! Jeśli nam się uda iść na zakupy z kartką i kupować tylko i wyłącznie to, co zostało na niej zapisane, nasze zakupy będą o wiele bardziej przemyślane – i wydamy mniej. Dzięki temu nauczymy się lepiej zarządzać naszymi oszczędnościami – zwłaszcza gdy zauważymy, że pod koniec roku możemy sobie pozwolić na przykład na jakiś wyjazd. Na pewno nikt by tego nie zamienił na możliwość zakupienia dodatkowych parówek, kilku piw, pizzy, albo choćby i pudełek czekoladek. Trzeba pamiętać, że można wydawać na przyjemności – inaczej nie dałoby rady żyć. Ale jeśli przychodzimy z kartką, na której widnieje pięć pozycji, a później kupujemy piętnaście rzeczy, to coś z naszym zarządzaniem niestety jest nie tak.

Rób zakupy przez internet

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo manipulują nami właściciele sklepów. Nie da się czasem przejść obojętnie obok pewnych promocji i po prostu musimy wziąć ze sobą więcej. Skoro tak, to lepiej jest robić zakupy przez internet – i kupować jedynie to, co naprawdę jest potrzebne. Tym sposobem naprawdę jesteśmy w stanie sporo oszczędzić, co szybko zauważymy. Zresztą, wiele towarów jest w przestrzeni internetowej po prostu tańsza.

Kupuj na wyprzedażach

W różnych częściach roku są organizowane wyprzedaże – to idealny moment żeby kupować pewne produkty taniej. W efekcie naprawdę możemy sporo zaoszczędzić, więc lepiej od razu nastawić się na to, że dopiero na wiosnę będziemy kupować kurtkę, albo że buty letnie kupimy wcześniej na kolejny sezon – zamiast czekać do ostatniej chwili i wydawać więcej. Należy z wyprzedzeniem myśleć o takich rzeczach – wówczas zaoszczędzimy.